Mrs. Aisling McAlpine – Principal (A)
Mr. Ciarán Ryan- Deputy Principal Ms. Orla Jackson- Deputy Principal (A) |
||
Name | POR/Other | Teaching Subjects |
Ms. Anita McGonagle | AP1 -1st Year | Science |
Ms. Sarah Withero | AP1 -2nd Year | PE and German |
Mr. Brendan O’Mahony | AP1 3rd Year | French and History |
Mr. Sean Conlon | AP1 5th Year | PE and Geography |
Ms. Susan Curran | AP1 6th Year | Art |
Ms. Colette Flanagan | AP1 Programmes Co-ordinator | Geography |
Ms. Mary Dufficy | SDT/AP2 – Student Council Co-Ordinator | English and History |
Ms. Regina McLoughlin | SDT/AP2 – Punctuality & Uniform Co-Ordinator | RE and English |
Ms. Michelle Fox | SDT/AP2 – Student Welfare | French |
Ms. Orla Jackson | SDT/AP2 – Examinations Co-Ordinator | Irish and English |
Mr. Joe Kelly | SDT/AP2 – PRO/School Promotion/Development | Maths, Applied Maths and ICT |
Mr. Tom Ryder | SDT/AP2 – IT Co-Ordinator | Engineering, DCG and Metalwork |
Ms. Veronica Gallagher | SDT/AP2 – TY Co-Ordinator | Agricultural Science, Biology and Science |
Ms. June Burke | SDT/AP2 – Student Awards/Wellbeing/First Year Induction | Biology and Science |
Ms. Helen Gibbons | SDT/AP2 – Student Welfare Officer | Maths & Science |
Special Co-ordination Teams
New Junior Cycle Co-ordinator: Ms. Rosari Conway
Green Schools Co-Ordinator: Ms. Annette Hopkins and Ms. Susanne Smith
Special Educational Needs team: Ms. Sandra Schalks, Ms. Martena Kelly, Ms. Marie O’Grady, Ms Orla Quigley, Ms. Garvey, Ms. Miller & Ms Anne Mullen.
Teaching Staff (in alphabetical order)
Name | Teaching Subjects |
Mr. Barry Biggins | Business and Maths |
Ms. Joanne Boland | Home Economics & RE |
Mr. Alan Bond | Construction Studies |
Ms. Sinead Boyle | Irish and RE |
Ms. Georgina Carey | PE and English |
Ms. Andrea Carroll | History and English |
Ms. Celia Coleman | Maths and RE |
Ms. Rosari Conway
Ms. Sinead Conlon |
Maths, Business and SPHE
English |
Ms. Ita Cunningham | Music and Irish |
Mr. Joe Clarke | Technology |
Ms. Jacqueline Comer | Home Economics and RE |
Ms. Mary Concannon | Maths and German |
Mr. Gerard Farragher | Construction and Technical Graphics |
Mr. Padraic Gilmore | Irish and Geography |
Dr. Eilish Gallagher | Spanish |
Ms. Shona Garvey | Home Economics and Religion |
Ms. Deirdre Halleran | Science and Chemistry |
Ms. Niamh Hanniffy | Science and Biology |
Ms. Annette Hopkins | Home Economics, Geography and RE |
Ms. Sharon Lee | Business |
Ms. Cliona Kelly | Maths and Geography |
Mr. Joe Kelly | Maths, Applied Maths and ICT |
Ms. Martena Kelly | Geography, History, Learning Support |
Ms. Fiona McCallion | Business, Accounting and Economics |
Ms. Aoife McDonagh | Business, Accounting and Economics |
Ms. Sarah Martyn | Art and History |
Mr. Jason Moran | Maths and Geography |
Mr. Aisling Miller | Irish |
Ms. Anne Mullen | English and Learning Support |
Ms. Theresa Naughton | Irish |
Mr. Ronan O’Dea | Construction Studies |
Mr. Aodan O’Droighneain | Irish |
Ms. Gayle O’Shaughnessy | English and RE |
Ms. Marie O’Grady | English and Learning Support |
Ms. Orla Quigley | Business and Accounting |
Ms. Sandra Schalks | Maths and Learning Support |
Mr. Olly Revill | Art |
Mr. James Shovlin | English and History |
Ms. Mary T. Shaughnessy | Business and Maths |
Ms. Siobhán Shaughnessy | Music and Religion |
Mr. John Slattery | PE and Career Guidance |
Ms. Susanne Smith | French and Geography |
Dr. John Toner | Science and Physics |
Ms. Fiona Tuffy | English and History |
Ms. Joanne Whitney | English and Career Guidance |
Dr. James Whyte | English and History |
Support Staff
Administrators | Joan Connolly Margaret Fitzgerald Bernie Creaven |
Caretaking Staff | Gerry Fahy Willie Burke |
Special Needs Assistants | Jean Murray Grainne Murphy Danny Corbett Rose Dooley Jackie Stacey |
Cleaners / Yard Supervisors | Bridie Fahy Karen Fahy |